Najlepsza i niezawodna metoda dzięki której właściwie dobierzemy agregat prądotwórczy polega na wykonaniu pomiaru elektrycznego z użyciem miernika cęgowego.
Pomiar ten wykonuje się przy załączonych wszystkich odbiornikach, najlepiej w momencie rozruchu. Osoba wykonująca pomiar musi posiadać odpowiednie uprawnienia elektryczne. Może być to nasz przedstawiciel, który w trakcie wizyty na obiekcie pomoże fachowo dobrać agregat.
Nie bez znaczenia jest również współczynnik równoczesności pracy odbiorników. Ma on ogromny wpływ na sumowanie prądów rozruchowych co pozwala na zredukowanie mocy agregatu.
Innym sposobem, jest zliczenie prądu znamionowego w amperach podanego na tabliczkach znamionowych odbiorników, a następnie obliczenie w przybliżeniu prądu rozruchowego opierając się o poniższy przykład:
- Odbiorniki wyposażone w silniki elektryczne połączone w gwiazdę – zalecana moc agregatu co najmniej 3 razy większa od mocy znamionowej odbiornika .
- Odbiorniki wyposażone w silniki elektryczne połączone w trójkąt – zalecana moc agregatu co najmniej 9 razy większa od mocy znamionowej odbiornika.Odbiorniki wyposażone w silniki elektryczne z falownikiem – zalecana moc agregatu co najmniej 1,5 razy większa od mocy znamionowej odbiornika.
- Odbiorniki wyposażone w silniki elektryczne komutatorowe (elektronarzędzia) – zalecana moc agregatu co najmniej 1,5 razy większa od mocy znamionowej odbiornika
( bez wolnego startu ) - Urządzenia grzewcze – zalecana moc agregatu co najmniej 1,2 razy większa od mocy znamionowej odbiornika.
- Oświetlenie żarowe – zalecana moc agregatu co najmniej 1,2 razy większa od mocy znamionowej odbiornika.
- Oświetlenie sodowe – zalecana moc agregatu co najmniej 5 razy większa od mocy znamionowej odbiornika.
- UPS – zalecana moc agregatu co najmniej 1,7 razy większa od mocy znamionowej odbiornika.
Aby właściwie dobrać agregat należy również wiedzieć, że :
Podawane dane techniczne agregatуw określone są dla wysokości 0 m nad poziomem morza, temperatury otoczenia 20 st.C i wilgotności względnej 60%.
W przypadku pracy w gorszych warunkach osiągi agregatуw ulegną obniżeniu, np. każde 100 m wysokości n.p.m. to spadek sprawności o 1%, a każde 5 st.C powyżej 20 to spadek sprawności o 2%.